Van receptenboek tot salontafelboek: drukwerk dat de beleving van je horecaonderneming verlengt


Bij een boek voor een horecaonderneming draait het niet alleen om de inhoud. De uitvoering bepaalt voor een groot deel hoe het boek wordt ervaren

In de horeca draait het om meer dan goed eten en drinken. Gasten komen voor sfeer, gastvrijheid en een verhaal dat blijft hangen. Dat verhaal zit in de gerechten, het interieur, de mensen, de leveranciers en de manier waarop een zaak zich presenteert. Juist daarom kan mooi drukwerk veel toevoegen aan de beleving van een horecaonderneming.

Denk aan een eigen receptenboek met favoriete gerechten, een salontafelboek over de geschiedenis van de zaak of een bedrukt geschenk dat gasten of relaties mee naar huis nemen. Het zijn tastbare producten die langer meegaan dan een social media post of menukaart. Ze geven je merk letterlijk iets om vast te houden.

Een eigen receptenboek als verlengstuk van de keuken

Veel horecazaken hebben gerechten waar gasten speciaal voor terugkomen. Een huisgemaakte saus, een populair dessert, een klassieker op de kaart of een recept dat al jaren meegaat binnen de familie of het team. Door zulke gerechten te bundelen in een eigen receptenboek, geef je gasten iets mee van de keuken en de identiteit van de zaak.

Zo’n boek hoeft niet alleen uit recepten te bestaan. Juist de verhalen eromheen maken het interessant. Waar komt een gerecht vandaan? Welke ingrediënten spelen de hoofdrol? Met welke lokale leveranciers wordt samengewerkt? En welke tips wil de chef meegeven aan mensen die het thuis willen proberen?

Wat kun je verwerken in een eigen receptenboek?

Een goed receptenboek voelt persoonlijk en herkenbaar. Het hoeft dus niet alleen te bestaan uit ingrediëntenlijsten en bereidingswijzen. Juist de combinatie van recepten, beeld en achtergrond maakt het boek interessant om te bewaren.

Dit kun je verwerken in jouw eigen receptenboek:

  • Signatuurgerechten die gasten herkennen van de menukaart
  • Verhalen over de chef, het team of de oorsprong van de zaak
  • Foto’s van gerechten, het interieur, leveranciers of de keuken
  • Tips voor wijn-spijscombinaties, seizoensproducten of bereiding
  • Korte anekdotes over populaire gerechten of bijzondere momenten

Een receptenboek kan worden verkocht in de zaak, meegegeven worden als cadeau bij een arrangement of gebruikt worden als relatiegeschenk. Zeker voor restaurants, hotels, lunchrooms, bakkerijen en cateraars kan het een mooie manier zijn om de band met gasten te versterken.

Wie een professioneel boek drukken wil, kan kiezen uit verschillende formaten, bindwijzen, papiersoorten en afwerkingen. Daardoor sluit het eindresultaat goed aan bij de uitstraling van de onderneming. Van praktisch kookboek tot luxe bewaarexemplaar.

Een salontafelboek voor zaken met een verhaal

Niet iedere horecaonderneming hoeft een receptenboek te maken. Soms zit de kracht juist in het pand, de locatie, de historie, het interieur of de mensen achter de zaak. Dan kan een salontafelboek een sterke keuze zijn.

Denk aan een hotel in een historisch gebouw, een strandpaviljoen dat de seizoenen aan zee vastlegt of een restaurant dat nauw samenwerkt met boeren, vissers of wijnmakers uit de regio. Met sterke fotografie en korte teksten ontstaat een boek dat gasten graag even openslaan.

Een salontafelboek kan in de lounge, wachtruimte, hotelkamer of entree liggen. Het kan ook worden verkocht of cadeau worden gegeven aan vaste gasten, relaties of medewerkers. Zo wordt het niet alleen een mooi product, maar ook een vorm van storytelling die past bij de sfeer van de zaak.

Afwerking maakt veel verschil

Bij een boek voor een horecaonderneming draait het niet alleen om de inhoud. De uitvoering bepaalt voor een groot deel hoe het boek wordt ervaren. Een hardcover met matte afwerking voelt bijvoorbeeld luxe en stevig aan. Een softcover is vaak toegankelijker en past goed bij een praktisch kookboek. Voor recepten die echt in de keuken gebruikt worden, kan een bindwijze waarbij het boek goed open blijft liggen juist handig zijn.

Ook de papiersoort is belangrijk. Voor veel fotografie werkt een andere afwerking dan voor een boek met vooral tekst. Glanzend papier kan beelden extra kracht geven, terwijl natuurwit papier vaak warmer en ambachtelijker oogt. Details zoals foliedruk, spot-UV of een bijzondere omslag kunnen het boek net wat meer karakter geven.

Keuzes die de uitstraling van je boek bepalen

Voordat een boek naar de drukker gaat, is het slim om stil te staan bij de uitstraling die je wilt neerzetten. Een paar keuzes hebben direct invloed op hoe luxe, praktisch of ambachtelijk het eindresultaat voelt.

Dit zijn keuzes die de uitstraling van jouw boek bepalen:

  • Het formaat van het boek, bijvoorbeeld compact, vierkant of groot liggend
  • De bindwijze, zoals hardcover, softcover of een praktische binding voor gebruik in de keuken
  • De papiersoort, afhankelijk van de hoeveelheid fotografie en tekst
  • De afwerking van de omslag, zoals mat, glans of een extra opvallend detail
  • De oplage, afhankelijk van verkoop, relatiegeschenken of gebruik in de zaak

De keuzes in vormgeving, papier en afwerking moeten passen bij de zaak. Een fine dining restaurant vraagt om een andere uitstraling dan een moderne lunchroom, foodtruck, koffiezaak of ambachtelijke bakkerij. Hoe beter het drukwerk aansluit op de identiteit, hoe sterker het geheel overkomt.

Bedrukte geschenken voor gasten en relaties

Naast boeken zijn er ook kleinere bedrukte producten die goed passen bij horeca en foodservice. Denk aan ansichtkaarten, cadeaukaarten, stickers, verpakkingen, menukaarten of kleine geschenken. In een branche waarin gastvrijheid centraal staat, kan juist zo’n klein detail veel doen.

Een leuk voorbeeld is een tegeltje bedrukken met de branding van de horecazaak. Dat kan met een logo, een korte tekst, een herkenbare uitspraak of een illustratie die past bij de sfeer van de zaak. Voor cafés, restaurants en hotels kan zo’n tegeltje dienen als relatiegeschenk, decoratie of blijvende herinnering aan een bezoek.

Ook bij jubilea, heropeningen, personeelsfeesten of speciale acties zijn bedrukte geschenken interessant. Ze voelen persoonlijker dan een standaard flyer en blijven vaak langer bewaard. Daarmee verleng je het contactmoment met de gast op een laagdrempelige manier.

Drukwerk maakt een horecabeleving tastbaar

Een restaurantbezoek, lunchafspraak, hotelovernachting of borrel is vaak een momentopname. Maar als de ervaring goed is, blijft die hangen. Mooi drukwerk kan helpen om dat gevoel vast te houden.

Een receptenboek brengt de keuken naar de gast. Een salontafelboek vertelt het verhaal achter de zaak. Een bedrukt geschenk zorgt voor herkenning en waardering. Voor horecaondernemers die hun merk sterker willen neerzetten, kan drukwerk daarom nog steeds veel waarde hebben.

Juist nu veel communicatie digitaal is, valt iets tastbaars op. Een goed gedrukt boek of zorgvuldig gekozen geschenk voelt persoonlijk, doordacht en blijvend. En dat sluit mooi aan bij waar goede horeca om draait: aandacht, beleving en een herinnering die gasten graag meenemen.

Auteur: Steffen van Beek

Gerelateerd nieuws



De Kuyper lanceert Batched Spritz-cocktails voor de horeca

Introductie - Koninklijke De Kuyper breidt zijn cocktailassortiment voor de horeca uit met een nieuwe Batched Spritz-range. De cocktails komen in de varianten Elderflower Spritz en Limoncello Spritz in Nederland, verkrijgbaar in een fles van 100 cl en een 20-liter KeyKeg. Daarnaast wordt een Orange Spritz gelanceerd, exclusief in KeyKeg-formaat.

Lees bericht

Khova lanceert prestatieplatform voor retail en horeca

Platform – Khova introduceert een nieuw prestatieplatform dat operationele data vertaalt naar concrete acties voor medewerkers en managers in de retail- en hospitalitysector. Het platform is ontwikkeld voor organisaties met meerdere locaties en moet bijdragen aan een consistente uitvoering op de werkvloer.

Lees bericht

Ralf Benda wordt nieuwe voorzitter van KHN

Benoeming - Ralf Benda wordt per 1 september 2026 de nieuwe voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Hij volgt Marijke Vuik op, die sinds 1 juli voorzitter is van MKB-Nederland. De Ledenraad van KHN heeft unaniem ingestemd met de benoeming. De officiële overdracht vindt in augustus plaats.

Lees bericht


Onzekerheid rond zzp-regels raakt bijverdiende jongeren in horeca

Onderzoek - De aanhoudende onduidelijkheid over de regels rond de inhuur van zzp'ers begint ook de horeca te raken. Uit een peiling van platform YoungOnes onder 396 bijverdienende freelancers blijkt dat bijna de helft minder werk of terughoudende opdrachtgevers ervaart door de discussie over schijnzelfstandigheid.

Lees bericht

The Albus Group neemt Strand 22 in Almere over

Overname - The Albus Group neemt per 1 juli de exploitatie over van Strand 22 aan de Esplanade in Almere. Met de overname breidt het familiebedrijf Van der Meer, bekend van The Albus Hotel en Senses Restaurant in Amsterdam en Restaurant Bakboord in Almere Haven, zijn horecaportefeuille verder uit.

Lees bericht



© 2026 FoodClicks.

  • Disclaimer
  • Privacy Policy
  • Cookie beleid