Consumenten en foodprofessionals niet altijd op één lijn
Analyse - Consumenten en foodserviceprofessionals delen een sterke focus op gastvrijheid, maar verschillen duidelijk van mening als het gaat om prijs, beleving en duurzaamheid. Vooral de thema’s goedkoop in fastservice, genieten in de horeca en een goed geweten in catering zorgen voor spanning tussen verwachtingen van gasten en de realiteit van ondernemers.
Dat blijkt uit een vergelijking tussen de Out-of-Home Formulemonitor van YouGov en inzichten uit de GROUP7 Professional Community, geanalyseerd via het 7G-model van Foodservice Instituut Nederland (FSIN). Consumenten zijn structureel prijsgevoeliger geworden: ze bezoeken minder vaak horecalocaties en besteden minder, maar willen wel blijven genieten. Deborah Verjans, YouGov: “Wat we bij consumenten duidelijk terugzien, is dat prijsgevoeliger gedrag structureel is geworden. Mensen maken bewustere keuzes: ze komen minder vaak, bestellen minder, maar willen wel blijven genieten. Dat spanningsveld tussen verlangen en betaalbaarheid zien we in vrijwel alle Out of Home segmenten terug.”
Gastvrijheid vormt de verbindende factor. Zowel consumenten als professionals hechten hier veel waarde aan, en ondernemers slagen er ondanks stijgende kosten vaak in deze beleving te behouden. In fastservice staat de betaalbaarheid onder druk. Meer dan de helft van de ondernemers ervaart hoge kosten, die deels worden doorberekend. Dit leidt tot minder bezoek en lagere bestedingen, al bieden lunch en tussendoormomenten groeikansen. Carolien Plevier, GROUP7: “Goedkoop staat bij fastservice enorm onder druk, terwijl dit voor veel consumenten de reden is dat ze dit segment bezoeken. Ondernemers die erin slagen om goed in te spelen op de goedkopere momenten, zoals tussendoor en lunch, kunnen die neerwaartse spiraal doorbreken. Ook slim inkopen en anders werken kan verlichting brengen in kosten zonder concessies te doen aan kwaliteit.”
Betaalbaar
Binnen casual dining staat Genieten centraal voor de consument, maar ook met de kanttekening dat het betaalbaar moet blijven. Professionals zien dit gedrag duidelijk terug. Er wordt minder vaak gekozen voor een voor- of nagerecht en soms alleen nog voor het hoofdgerecht. Ook in de horeca speelt kostendruk een grote rol: bijna de helft van de horecaondernemers ervaart veel druk door stijgende kosten, en rekent deze (deels) door aan de gast. Positief is dat zowel consument als professional blijft hechten aan gastvrijheid. Ondanks alle uitdagingen lukt het horecaondernemers om die beleving te blijven bieden. Volgens GROUP7 liggen er kansen in betaalbaar genieten, bijvoorbeeld door aangepast menu design en scherpe keuzes.
Goed geweten
Binnen bedrijfscatering staat Goed geweten – met duurzaamheid als belangrijkste component – hoog op de agenda van professionals. Maar liefst 78% vindt dit (zeer) belangrijk. Duurzaamheid blijkt vooral gedreven door intrinsieke motivatie en bedrijfscultuur. De vraag komt in mindere mate vanuit de consument, die vooral wil genieten van een gezond en betaalbaar aanbod. Als de sector wil versnellen op duurzaamheid, dan moet die impuls komen vanuit professionals, leveranciers, opdrachtgevers en overheid. Voor consumenten groeit binnen catering het belang van Gezond, een ontwikkeling waar professionals actief op inspelen.
Bron: YouGov/@FoodClicks
Auteur: Steffen van Beek
Gerelateerd nieuws
Sfeer belangrijker dan biermerk bij keuze WK-café
Horeca - Nederlanders kiezen vooral voor gezelligheid wanneer zij buitenshuis naar WK-wedstrijden kijken. Dat blijkt uit consumentenonderzoek van GfK by NIQ onder ruim 10.000 Nederlanders. Van de ondervraagden geeft 10 procent aan van plan te zijn wedstrijden van het WK in een bar of café te volgen.
Lees berichtWedstrijd ‘Leukste terras aan het water’ van start
Wedstrijd - De zoektocht naar het leukste terras aan het water van het Rivierengebied is weer begonnen. Vanaf vandaag kunnen inwoners en bezoekers stemmen op hun favoriete terras tijdens de jaarlijkse publieksverkiezing die inmiddels is uitgegroeid tot een vaste zomertraditie in de regio.
Lees berichtVernieuwde Sligro Drachten schenkt €5.000 aan De Fûgelhelling
Groothandel - Sligro heeft dinsdag 2 juni de deuren geopend van de volledig vernieuwde vestiging aan de Dopplerlaan op bedrijventerrein Azeven in Drachten. Ter gelegenheid van de heropening schonk de horecagroothandel €5.000 aan wildopvangcentrum De Fûgelhelling.
Lees berichtAantal betalingen bij restaurants daalt, terwijl omzet groeit
Analyse - Het aantal fysieke restaurantbezoeken in Nederland staat onder druk, terwijl consumenten steeds vaker kiezen voor het gemak van online bestellen. Dat blijkt uit de nieuwste editie van de Stand van Leisure van ABN AMRO, gebaseerd op transactiedata.
Lees berichtOLA lanceert roze Pride Raket voor World Pride Amsterdam
Actie - Ter gelegenheid van World Pride Amsterdam 2026 introduceren OLA en COC Nederland een opvallende nieuwe variant van het raket-ijsje, de Pride Raket. Het ijsje is volledig roze gekleurd en moet deze zomer uitgroeien tot een zichtbaar symbool van inclusiviteit, diversiteit en vrijheid.
Lees berichtOok horeca moet zich voorbereiden op Wtta
Wetgeving - Bedrijven die personeel uitlenen of inlenen moeten zich voorbereiden op de nieuwe Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (Wtta). Ook horecabedrijven vallen daaronder.
Lees bericht