SUNT Food opent eerste bananenfabriek ter wereld


Bananen worden gespoeld in de The Banana Factory in Geldermalsen

Voedselverspilling – SUNT Food, het merk van het bananenbrood en de ‘baked donuts’ van bananenpuree, opent in de strijd tegen voedselverspilling in Geldermalsen, de eerste bananenfabriek ter wereld.

In de fabriek wordt met een geautomatiseerd pel-, sorterings- en rijpingsproces, dat nog nergens anders ter wereld in gebruik is, bananenpuree gemaakt. Bananenpuree wordt nu nog geïmporteerd uit Midden-Amerika waar handmatig gepeld en gesorteerd wordt. Door het geautomatiseerde systeem is het voor SUNT mogelijk om de fabriek in Nederland te openen en hier voedselverspilling tegen te gaan.  

Wereldwijd belandt een derde van het voedsel in de prullenbak. Hieronder vallen ook een hele hoop bananen, aldus SUNT. Bananen ook die niet door de consument thuis wordt verspild, maar die door een ouderwetse importregelgeving niet door de douane komen omdat ze om cosmetische redenen worden afgekeurd. Hierdoor worden jaarlijks gemiddeld 120.000 ton bananen afgekeurd. SUNT Food strijdt sinds 2019 tegen deze verspilling en maakt van de geredde producten bananenbrood en ‘baked donuts’ Vandaag opent het merk daarvoor de eerste fabriek ter wereld in Geldermalsen: The Banana Factory.

Tweede kans

Zodra een banaan tijdens de lange reis vanuit Midden-Amerika naar Europa begint te rijpen of een schrammetje oploopt, voldoet deze niet meer aan de kwaliteitseisen van een ‘verse banaan’. Daarmee wordt niet alleen de banaan zelf maar ook de hele doos van 18 kg volledig waardeloos voor de importeur. Door ouderwetse douaneregelgeving is het commercieel aantrekkelijker om deze rijpende bananen te vernietigen dan te importeren. Met als gevolg dat er in Europa jaarlijks 120.000 ton (eetbare) bananen worden vernietigd. The Banana Factory geeft de bananen die niet meer als ‘verse banaan’ de markt op mogen een nieuwe bestemming. SUNT werkt nu met afgekeurde bananen uit de haven van Antwerpen, maar hoopt dat daar de afgekeurde exemplaren uit Rotterdam snel bijkomen.

Grote plannen

Het Nederlandse importtarief voor bananenpuree is 0%, maar voor afgekeurde bananen waar je puree van wilt maken betaal je gewoon hetzelfde als voor verse bananen. “Deze regels werken verspilling in de hand,” aldus SUNT-oprichtster Laura Hoogland. Ze voert een lobby om die regels te veranderen. In haar strijd tegen voedselverspilling haakt Hoogland belangrijke partners uit de industrie aan. Bananenimporteur Fyffes is hoofdleverancier van de afgekeurde bananen en fabrikant van groenten- en fruitproducten Coroos speelt een belangrijke rol in het innovatieproces van de fabriek. Daarnaast gaat Hoogland met grote nationale en internationale retailers in gesprek, zodat in de toekomst ook in de supermarkt verspilde bananen een nieuwe bestemming kunnen krijgen. De fabriek in Geldermalsen is nog maar een eerste stap. Op termijn gaat SUNT ook fabrieken openen in Duitsland en Engeland.

Bron: SUNT Food/@FoodClicks

De Sunt-donuts van geredde bananen worden gebakken, niet gefrituurd Foto's: Marleen Visser
SUNT bananenbrood is ook verkrijgbaar bij luchtvaartmaatschappij Transavia Foto's: Transavia

Auteur: Steffen van Beek

Gerelateerd nieuws

Tijdelijke shop op Utrecht CS verkoopt ‘afgekeurde’ versproducten

Voedselverspilling - Reizigers op Utrecht Centraal kunnen tijdens de Verspillingsvrije Week boodschappen doen bij De Kromste Supermarkt Van Nederland. No Waste Army en NS Stations hebben de tijdelijke winkel bij spoor 18 en 19 geopend om aandacht te vragen voor voedsel dat vanwege vorm, formaat of uiterlijk buiten het reguliere supermarktschap valt.

Lees bericht



Schiphol opent grootste Privium Lounge voor zakelijke reiziger

Luchtvaart - Amsterdam Airport Schiphol breidt zijn premium dienstverlening uit met de opening van de nieuwe Privium ClubLounge South. De lounge, die op 6 augustus de deuren opent, is met ruim 800 vierkante meter de grootste Privium Lounge op de luchthaven en biedt plaats aan 125 gasten. De voorziening richt zich op zakelijke reizigers en frequente vliegers die voorafgaand aan hun vlucht willen...

Lees bericht

Hotels laten veel winst liggen in strijd tegen voedselverspilling

Voedselverspilling - Op een gemiddeld hotelontbijtbuffet blijft per gast ongeveer 116 gram voedsel over, vergelijkbaar met het gewicht van 3,5 boterhammen. Een groot deel daarvan is onaangeraakt en nog prima geschikt voor consumptie. Volgens Too Good To Go biedt dat hotels een belangrijke kans om voedselverspilling verder terug te dringen.

Lees bericht


Chiquita en The Banana Factory verlengen samenwerking

Voedselverspilling - Chiquita breidt de samenwerking met The Banana Factory uit om afgekeurde bananen een tweede leven te geven. De bananenproducent en de circulaire verwerker zetten eetbare bananen die niet aan de importeisen voldoen om in bananenpuree voor de voedingsindustrie en producten als bananenbrood en koekjes.

Lees bericht

No Waste Army breidt uit naar België

Voedselverspilling - No Waste Army zet een nieuwe stap in zijn groeiambities met de uitbreiding naar België. Het Nederlandse voedselcollectief neemt een belang van 49 procent in het Belgische Waste Warriors.

Lees bericht



© 2026 FoodClicks.

  • Disclaimer
  • Privacy Policy
  • Cookie beleid