Rookwaren dit jaar 20 procent duurder geworden
Tabak - Rookwaren zijn in Nederland het afgelopen jaar fors duurder geworden. In juli 2020 waren de prijzen van tabak bijna 19 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder. Deze prijsstijging is met name het gevolg van twee accijnsverhogingen dit jaar. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.
Per 1 april is de accijns op een pakje van 20 sigaretten met 1 euro verhoogd, nadat de accijns op 1 januari al met 14 cent omhoog was gegaan. Op 50 gram shag wordt per 1 april 2,50 euro extra accijns geheven. Meer dan driekwart van de prijs van een pakje sigaretten bestaat uit belasting (accijns en btw). Nooit eerder was het bedrag van een accijnsverhoging zo groot als bij de verhoging in april. De overheidsinkomsten uit accijns op tabak zijn toegenomen van bijna 1,6 miljard euro in 2000 tot ruim 2,5 miljard euro in 2019.
Tabak meer dan drie keer zo duur
Sinds juli 2000 is tabak meer dan drie keer zo duur geworden. Andere accijnsplichtige genotsartikelen zijn veel minder in prijs gestegen. De prijs van alcoholhoudende dranken steeg ter vergelijking in dezelfde periode met 40 procent. De prijzen van alle consumentengoederen en -diensten zijn sinds het begin van deze eeuw met 45 procent gestegen.
Bron: CBS/@FoodClicks
Auteur: Steffen van Beek
Gerelateerd nieuws
Week van het Nederlandse Bier 2026 van start
Actie - De Week van het Nederlandse Bier is woensdag officieel van start gegaan. Tot en met 31 mei staat Nederland in het teken van bier van eigen bodem, met tientallen activiteiten verspreid over het land. Brouwerijen, cafés en horecalocaties organiseren rondleidingen, proeverijen, masterclasses en open dagen om consumenten kennis te laten maken met de diversiteit van Nederlands bier.
Lees berichtLetteke van der Kruk nieuwe formulemanager bij Volado
Benoeming - Letteke van der Kruk is per mei gestart als formulemanager bij Volado. Zij maakt de overstap van inkooporganisatie GemaQ voor de petrolsector, waar zij de afgelopen jaren werkte aan vraagstukken rond positionering, groei en organisatieontwikkeling.
Lees berichtOndernemers luiden tijdens Dag van het Vakcentrum de noodklok
Retail - Zelfstandig winkeliers luiden de noodklok over het huidige ondernemersklimaat in Nederland. Tijdens de Dag van het Vakcentrum op dinsdag 21 april gaven leden aan dat werken duurder wordt en ondernemen steeds lastiger. Volgens hen sluit het beleid onvoldoende aan op de praktijk.
Lees berichtWinstherstel Sligro door kostenbeheersing en aantrekkende markten
Groothandel - Sligro Food Group heeft in 2025 een duidelijke verbetering van het rendement gerealiseerd, ondanks aanhoudende economische onzekerheden. Het bedrijfsresultaat (ebit) steeg met €11 miljoen naar €54 miljoen, terwijl de nettowinst uitkwam op €30 miljoen, een toename van €6 miljoen ten opzichte van een jaar eerder. De vrije kasstroom verbeterde fors tot €80 miljoen.
Lees berichtOmzet Sligro Food Group stijgt naar € 2,668 miljard in 2025
Groothandel - Sligro Food Group heeft in 2025 een omzet gerealiseerd van € 2,668 miljard. Daarmee groeide de omzet met 1,7 procent ten opzichte van 2024, gerekend exclusief tabaksverkopen. Met ingang van 2025 is de groothandel uit Veghel volledig gestopt met de verkoop van tabak, wat zorgt voor een beter vergelijkbare basis voor de cijfers.
Lees berichtDineren in Duitsland mogelijk goedkoper door btw-verlaging
Economie - Uit eten gaan in Duitsland kan vanaf januari 2026 goedkoper worden. De Duitse overheid verlaagt dan de btw op restaurantmaaltijden van 19 naar 7 procent. Het lage tarief geldt uitsluitend voor eten; op drankjes blijft het bestaande btw-percentage van toepassing. Of gasten het voordeel direct terugzien op de menukaart, is nog onzeker.
Lees bericht