AH komt met Verspil-mij-niet zakje in strijd tegen verspilling
Formulenieuws – Naast een landelijke uitrol van het initiatief 'Brood van gisteren' tegen voedselverspilling, komt Albert Heijn met het Verspil-me-niet zakje en gaat de supermarktketen producten tegen de houdbaarheidsdatum ‘dynamisch afprijzen’. AH zet daarmee een volgende stap in de strijd tegen het verspillen van voedsel.
Bij ‘Brood van Gisteren’ wordt brood dat de dag ervoor vers in de winkel is aangeleverd, maar niet is verkocht op de dag zelf, de volgende dag tot 11.00 uur aangeboden voor een extra voordelige prijs. Een half brood kost 0,25 cent, een heel brood en een zak bolletjes 0,50 cent. Op dit moment wordt Brood van gisteren al aangeboden in ruim 40 winkels. Over enkele weken is die mogelijkheid er in alle winkels. De voorbereidingen daarvoor zijn vandaag gestart.
Brood is een van de meest verspilde producten en is ook het thema van de landelijke Verspillingsvrije week, die vandaag van start gaat. Naast Brood van Gisteren, start Albert Heijn deze week ook met het Verspil-me-niet zakje en gaat de supermarkt in meer winkels de digitale oplossing 'dynamisch afprijzen' toepassen. De supermarktketen heeft de ambitie om in 2030 de helft minder voedselverspilling te realiseren.
Verspillingsvrije Week
Naast de uitbreiding van Brood van gisteren naar alle winkels, plaatst Albert Heijn tijdens de Verspillingsvrije week op diverse broden stickers met tips en recepten om oud brood te gebruiken. Anita Scholte Op Reimer, verantwoordelijk voor Kwaliteit en Duurzaamheid bij Albert Heijn: "Voedselverspilling is een grote uitdaging. Iets meer dan 1% van de producten die wij inkopen, belandt niet op het bord van onze klant. Dat is niet alleen zonde van het eten, maar ook van de tijd en de energie die in de productie ervan is gestoken. Daarom willen we zelf zo min mogelijk voedsel verspillen."
Verspil-me-niet zakje
Om diezelfde reden is ook het Verspil-me-niet zakje vanaf deze week verkrijgbaar in 12 Albert Heijn-winkels in Capelle aan den IJssel, Groningen, Den Haag, Hoofddorp, Hengelo, Assen, Amsterdam, Echt, Tilburg, Heemskerk en Tiel. Voor slechts 1,- euro krijgen klanten een herbruikbaar verszakje gevuld met groente en fruit dat wat rijper is of een plekje heeft, maar nog steeds goed is. In het zakje zitten allerlei groente- en fruitsoorten, zoals appels, uien, mandarijnen, courgettes en tomaten, die elke dag door een medewerker van de winkel verzameld worden. Alle beschikbare zakjes van die dag, liggen bij de groente- en fruitafdeling. Als klanten het idee omarmen, is Albert Heijn van plan om het verspil-me-niet zakje in meer winkels aan te bieden.
Dynamisch afprijzen
Veel consumenten zijn inmiddels vertrouwd met de 35%-sticker, waarbij klanten korting krijgen op producten die tegen de houdbaarheid aanlopen. Het afgelopen jaar testte Albert Heijn daarnaast als eerste supermarkt in Nederland in ruim 30 winkels een digitaal alternatief, namelijk dynamische kortingen bij vlees en kip (vers). Bij dynamisch afprijzen berekent een door Albert Heijn ontwikkeld algoritme automatisch de beste korting om aan het einde van de dag geen onverkoopbare producten over te houden en zo voedselverspilling te verminderen. Het algoritme houdt rekening met onder meer locatie, Bonusaanbiedingen, weersomstandigheden, historische verkoopgegevens en voorraad in de winkel. De precieze korting wordt automatisch op het elektronische prijskaartje getoond. Kortingen kunnen oplopen van 25% tot 40% tot 70%. AH gaat het aantal winkels is deze test uitbreiden naar zo’n 130 winkels. Op die manier wordt meer relevante data verzameld, waardoor het algoritme slimmer ingezet kan worden. Op die manier blijft er minder over in de schappen en wordt er minder verspild. Het doel is om dynamisch afprijzen in de toekomst op meer productgroepen toe te passen.
In 2020 nam de relatieve hoeveelheid voedselverspilling van Albert Heijn met 7% af van 5,6 ton naar 5,2 ton per miljoen euro verkocht voedsel.
Bron: AH/@FoodClicks
Auteur: Steffen van Beek
Gerelateerd nieuws
Herkomst van voedsel speelt rol bij tegengaan verspilling
Onderzoek - Nederlanders die zich bewuster zijn van de herkomst van hun eten, lijken minder voedsel weg te gooien. Tegelijkertijd staat slechts 44 procent regelmatig stil bij waar voedingsmiddelen vandaan komen. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Too Good To Go naar voedselverspilling.
Lees berichtTijdelijke shop op Utrecht CS verkoopt ‘afgekeurde’ versproducten
Voedselverspilling - Reizigers op Utrecht Centraal kunnen tijdens de Verspillingsvrije Week boodschappen doen bij De Kromste Supermarkt Van Nederland. No Waste Army en NS Stations hebben de tijdelijke winkel bij spoor 18 en 19 geopend om aandacht te vragen voor voedsel dat vanwege vorm, formaat of uiterlijk buiten het reguliere supermarktschap valt.
Lees berichtOok Albert Heijn en Pathé introduceren de smoothiemachine
Dranken - Albert Heijn introduceert een zelfbedieningsmachine waarmee klanten in de winkel smoothies en andere dranken kunnen bereiden. Het concept, dat in Japan op grote schaal wordt gebruikt door 7-Eleven en eerder bij Shel was te zien, is door de Nederlandse ontwikkelaar De SmoothieMachine nu aangepast aan Europese retaileisen.
Lees berichtMargaret Versteden-van Duijn wordt CEO Europa & Indonesië
Benoeming - Margaret Versteden-van Duijn wordt per 1 oktober 2026 benoemd tot CEO Europa & Indonesië bij Ahold Delhaize. De Raad van Commissarissen heeft haar voorgedragen voor de functie. Versteden-van Duijn is sinds september 2025 CEO van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall.
Lees berichtNederlanders redden 40 miljoen maaltijden van verspilling
Voedselverspilling - Nederlanders hebben sinds de introductie van Too Good To Go in 2018 inmiddels 40 miljoen maaltijden van verspilling gered. Dat staat gelijk aan ongeveer 35 dagen voeding voor alle inwoners van Utrecht, uitgaande van drie maaltijden per dag.
Lees berichtBrandt & Levie en Joris Bijdendijk brengen soep in blik
Introductie - Brandt & Levie en Michelinchef Joris Bijdendijk lanceren drie nieuwe soepen in blik. De producten zijn verkrijgbaar bij ruim 400 Albert Heijn-winkels en via de webshop van Brandt & Levie. De samenwerking moet laten zien dat kant-en-klare soep uit de supermarkt ook restaurantwaardig kan zijn.
Lees bericht