Daling koopkracht zet winstmarges in food onder druk


De Nederlandse fysieke retail heeft in 2025 standgehouden, maar de groei verplaatst zich nadrukkelijk buiten de grote steden

Analyse - De stijgende kosten voor energie, grondstoffen en lonen in combinatie met een dalende koopkracht zetten de marges in de foodsector onder druk. Dat blijkt uit de sectorprognose Food 2022-2023 van ABN AMRO.

De bank verwacht dat de kosten weliswaar in 2023 licht zullen dalen, maar dat het voor levensmiddelenfabrikanten toch moeilijk wordt de kosten door te berekenen. Volgens ABN AMRO liet de helft van de bedrijven in het eerste kwartaal weten dat ze prijsverhogingen zouden worden doorberekend, maar dat percentage daalde in het derde kwartaal tot 44 procent. Dit zet de al lage marges in de foodsector verder onder druk en beperkt de budgetten voor innovatie en verduurzaming, verwacht de bank. Aanhoudend hoge energieprijzen zullen daarom langere tijd voor hoge prijzen zorgen.

Lagere volumes

ABN AMRO verwacht dat de biervolumes na een stijging vorig jaar, dit jaar zullen dalen door een daling van het horecabezoek. Ook voor de zuivelindustrie (-1 procent) verwacht de bank een lager volume, doordat de vraag- en aanbodkant onder druk staan. In de vleesverwerkende industrie (-1 procent) dalen de volumes naar verwachting licht, terwijl groente en fruit (+2 procent) de wind juist in de rug heeft, aldus de bank die ziet dat steeds meer consumenten vlees inruilen voor plantaardige producten. Groente en fruit wordt daarin geholpen doordat van alle verse voedingsmiddelen het groente en fruit het minst in prijs zijn gestegen, terwijl vlees juist duurder is geworden.

Bron: ABN AMRO/@FoodClicks

Auteur: Steffen van Beek

Gerelateerd nieuws

Drive Nederland: hoge accijnzen jagen bestedingen over de grens

Tankstations - Hoge Nederlandse accijnzen en belastingen zorgen ervoor dat steeds meer consumenten hun aankopen in Duitsland en België doen. Daardoor verdwijnen niet alleen brandstofverkopen, maar ook bestedingen aan boodschappen, verzorgingsproducten en horeca over de grens. Dat stelt Drive Nederland op basis van onderzoek van Panteia en Kieskompas.

Lees bericht






Lijst 100 voedsel-impactmakers van 2024 bekend

Impactmakers - Food100 presenteert voor de achtste keer de 100 belangrijkste Nederlandse voedselveranderaars van het moment. De lijst bestaat uit impactmakers die zich inzetten voor een toekomstbestendig voedselsysteem met duurzamer, gezonder en socialer eten en drinken voor iedereen.

Lees bericht

ABN AMRO: ‘grootste crises voor foodsector lijkt voorbij’

Analyse – Een lichte stijging van het volume van zo’n 0,5 procent in 2024, maar met oplopende personeelskosten, grondstoffen en energie, zorgen gezamenlijk voor verdere druk op de marges in de foodsector. Toch lijkt daarmee de grootste crises voorbij, aldus een analyse van ABN AMRO. De bank heeft de verwachting dat het in de foodsector in de tweede helft van 2024 allemaal wat...

Lees bericht



© 2026 FoodClicks.

  • Disclaimer
  • Privacy Policy
  • Cookie beleid