Kantine Kromhoutkazerne voortaan helemaal plasticvrij


De boter komt uit een apparaat in de plasticvrije kantine / Foto bij: ISS

Catering – De kantine van de Kromhoutkazerne in Utrecht, het hoofdkwartier van de Koninklijke landmacht, is voortaan helemaal plasticvrij. Dat meldt ISS Facility Services, waarover olineplatform ChangeINC publiceert. “Het lastigste was om de smeerkaas in plastic kuipjes te vervangen,” laat Marcel Kalmeijer, Communicatiemanager bij ISS aan Eva Segaar van ChangeINC weten.

Plakjes kaas gescheiden door plastic, boter in plastic kuipjes en even een klein beetje plasticfolie over de salade zodat hij vers blijft. Plastic is een duizenddingendoekje voor veel bedrijfsrestaurants. Terwijl het al langer een doorn in het oog is van de consument. Maar facilitair dienstverlener ISS kiest er nu voor om helemaal met plastic te stoppen in haar bedrijfsrestaurant in de Kromhoutkazerne in Utrecht. De dienstverlener loopt hiermee vooruit op het verbod op het verstrekken van single use plastic bekers en verpakkingen, dat 1 juli 2023 ingaat. Kalmeijer geeft aan dat er al meerdere aanvragen waren vanuit klanten om hierover na te denken. “Maar omdat defensie er positief tegenover stond om hier te testen, en we ook precies weten dat er dagelijks 1.400 mensen komen lunchen, zijn we hier begonnen.”

Geen plastic

Dus krijgen alle militairen in de kantine voortaan niets meer mee in plastic verpakkingen. Daarmee worden jaarlijks 380.000 stukken plastic bespaard, wat gelijk is aan 1.133 kilo plastic. De grootste plasticbesparing zit hem in het niet meer aanbieden van dranken in petflessen. Daarna volgen de kaasverpakkingen, de plasticjes tussen de vleeswaren en daarna de saladebakjes.

Voor een aantal producten bleek het vervangen van de verpakking nog knap lastig, vertelt Kalmeijer. “Pindakaas en smeerkaas komen normaal in plastic kuipjes. We hebben intern lang gediscussieerd over hoe we dit op gingen lossen. Maar we vullen nu kleine plastic potjes met de smeerkaas uit een spuitzak.” De gasten kunnen deze glazen potjes weer inleveren nadat ze zijn uitgegeten, en de cateraar gebruikt deze dan weer opnieuw.

Voedselverspilling

Een veelgehoord argument tegen het afschaffen van plastic, is dat het eten dan minder lang goed blijft. Daardoor zorgt het juist voor méér voedselverspilling, zeggen verschillende wetenschappers. Volgens Kalmeijer is dat inderdaad een risico, en is het daarom belangrijk dat je goed nadenkt over de dosering die je aanbiedt. “We weten hier heel goed hoeveel mensen er dagelijks komen, dus dan weet je ook wat je ongeveer moet presenteren.” Toch komt het niet altijd helemaal uit. Daarvoor kijkt het naar een samenwerking met Too Good to Go, dat eten van de verspillingsberg redt en voor een klein prijsje doorverkoopt aan consumenten.

De militairen die dagelijks komen eten in de plasticvrije kantine reageren volgens Kalmeijer positief. “We stimuleren ze ook met posters in de kantine om zelf meer spullen te hergebruiken en recyclen. En zien al dat mensen met plastic flessen aankomen die ze dan weer kunnen opnieuw vullen.”

Bron: ChangeINC

Auteur: Steffen van Beek

Gerelateerd nieuws

Prijsprikkel in bedrijfsrestaurants kan CO₂-uitstoot halveren

Onderzoek - Een gerichte prijsprikkel in bedrijfsrestaurants kan binnen enkele maanden leiden tot een halvering van de CO₂-uitstoot én gezondere voedselkeuzes. Dat blijkt uit nieuwe praktijkproeven die zijn gebundeld in de whitepaper Aan de slag met true pricing van voedsel, die gepresenteerd is tijdens een bijeenkomst van werkgevers en voedselketenpartners binnen het convenant ‘Samen eten we Amsterdam gezond, duurzaam...

Lees bericht


Facilitaire dienstverlener ISS lanceert nieuwe campagne

Catering - ISS Facility Services Nederland heeft een nieuwe merkcampagne gelanceerd onder de titel ‘Wat als elke nieuwe werkwereld voelt als…’. Met krachtige beelden, van vuurwerk tot een lange Italiaanse lunchtafel, wil ISS laten zien hoe een inspirerende, gezonde en productieve werkwereld eruit kan zien.

Lees bericht

ISS Nederland benoemt Remco Martens tot CCO

Benoeming - ISS Facility Services, wereldleider in workplace experience en facility management, maakt bekend dat Remco Martens per 1 mei aantreedt als Chief Commercial Officer (CCO). In deze functie maakt hij deel uit van het Country Leadership Team.

Lees bericht




De Vegetarische Slager wordt steeds plantaardiger

Samenwerking - De Vegetarische Slager gaat meer samenwerken met de eivervangers van The EVERY Company, waardoor de producten steeds plantaardiger worden. Veel producten zijn dat al, maar nog niet allemaal. Het online platform ChangeInc. voor toekomstmakers vraagt zich daarom af wordt de Vegetarische Slager straks niet de Veganistische Slager?

Lees bericht



© 2026 FoodClicks.

  • Disclaimer
  • Privacy Policy
  • Cookie beleid